כל מה שחשוב לדעת על אקנה מהימנעות ועד טיפול בצלקות אקנה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אורנה משעלי קוסמטיקאית מוסמכת פרא רפואית לפגישת ייעוץ התקשרי - 052-653-0817
שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים

תופעה מוכרת וידועה שמטרידה כמעט כל אחד מאיתנו בשלב מסוים בחייו ובעיקר בגילאי העשרה המוקדמים. אקנה פצעי בגרות מופיעים בדרך כלל על עור הפנים. למרות שאקנה על העור היא תופעה שיש לה טיפולים אפשריים רבים, לא תמיד ניתן למנוע אותה או אפילו להחלים ממנה בהצלחה, אלא אם נמנעים מטעויות של מתחילים, לומדים לאבחן אותה ובעיקר יודעים לטפל בה ביעילות.

 

אקנה וולגריס (מקור מלועזית Acne) היא מחלת עור הידועה בטעות גם כנגע עור, שמוכרת פחות בשמותיה העבריים חטטת או חזזית. מחלה דלקתית שבמהלכה מתפתחים דלקת וזיהום בבלוטות החלב וזקיקי השערות, בדרך כלל באזור הפנים אך עלול להתפשט גם באזורים אחרים כמו הכתפיים והגב.

עקב היותה מחלה נפוצה במיוחד, כולה מכירים את השפעותיה העיקריות של האקנה, בהן התפתחות של פצעים דלקתיים המשווים לעור מראה מחוטט ומודלק, אך לא כולם יודעים בדיוק מהי, כיצד ולמה היא נגרמת ובעיקר כיצד למנוע אותה, במאמר זה, אנסה לענות על כל השאלות הרלוונטיות הנוגעות לנושא, הכרת המחלה, ההתמודדות איתה והשפעותיה בטוח הקצר והארוך.

מה זה אקנה? 

הטעות הנפוצה הראשונה הנוגעת למחלה זו היא למעשה אי ההבנה כי לא מדובר בפצעים שמופיעים סתם כך אלא בעקבות התפרצות מחלה דלקתית, כמו גם שהשם "אקנה" אינו מתאר את הפצעים שגורמת המחלה אלא את המחלה עצמה, שהנה מחלה דלקתית זיהומית בשכבות העור והשומן החיצוניות

מחלה זה, שכאמור נקראת בעברית חטטת, מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות וגורמת להופעת פצעונים, הידועים בכינוי העממי "חצ'קונים" או פצעי בגרות בשטחים נרחבים על עור הפנים ומסביב לו. פצעי הבגרות האלו נקראים בלועזית Acne Vulgaris הנטבע משם המחלה, אך שם זה מקורו בכלל בטעות, עיוות של המילה היוונית "אקמה" שפירושה פסגה – מילה המתארת את פסגתם הדלקתית של הפצעים, שהיא זו הנראית לעין מרחוק בתור המאפיין העיקרי של המחלה.

מה גורם להתפתחות אקנה?

אקנה מופיעה בדרך כלל בתקופת גיל ההתבגרות, כאשר רמות ההורמונים בגוף נמצאות בשיאים חיוביים ושליליים שהגוף לא חווה עד שנים אלו, והגורם העיקרי המשפיע עליה הוא תגובה מוגברת לקויה להורמונים טסטסטורון ואסטרוגן, בגברים ונשים בהתאמה. שינויים הורמונליים אלה גורמים להשפעות ניכרות בגוף, וכאשר תגובת כלל מערכות הגוף להורמונים אלו אינה תקינה, נגעי האקנה מתפתחים בתור סימפטום של תגובה מערכתית לקויה זו.

תחילתה של תגובת השרשרת שיוצרת לבסוף את הפצעונים שכולנו מכירים בתור "אקנה" מקורה בהפרשה שומנית יתרה המתרחשת בבלוטות החלב, הגורמת לסתימה חלקית או מלאה שלה, בשילוב עם תאי עור מתים ומזהמים אחרים שנוטים להצטבר בזקיקי השעה ולסתום אותה. כאשר נקבוביות העור נסתמות, נוצרת באזור סביבת גידול אידיאלית לחיידקים שונים וביניהם חיידקים הנקראים Propionibacterium acnes, שמתרבים במקום ויוצרים לבסוף תגובה דלקתית בזקיקי השערה אשר מתנפחת ויוצרת את הפצעים המוכרים לנו. כיוון שההפרשה השומנית עם גיל ההתבגרות מתחילה את תגובת השרשרת ונפוצה בעיקר באזור עור הפנים וכן באזור הכתפיים, הגב והחזה, אלו המקומות בגוף בהם פצעי האקנה יכולים להופיע ולגרום תופעות לוואי וכך עלולים להותיר צלקות בהמשך.

במאפיינים אשר זוהו בתור גורמי סיכון לקיום הפרשה שומנית יתרה שיוצרת את פצעי האקנה, ניתן למנות פעילות הורמונלית ערה, הגברת תפוקה הורמונלית מקומית מבלוטת יותרת הכליה, היפראקטיביות של בלוטות החלב, נטייה גנטית להצטברות יתרה של תאי עור מתים, שימוש בתרופות מסוימות כגון סטרואידים, גירוי ממוקד של העור בשל מזהם חיצוני או קיום מחלת עור קודמת וכן גורמים נוספים, שמידת השפעתם בהשוואה אחד לשני בהקשר של העלאת הסיכוי להתפתחות מוגברת של הפצעים עדיין אינה ידועה במלואה.

כמה זמן נמשכת התפרצות אקנה וההחלמה ממנה? 

אחת השאלות שעדיין אין עליהן מענה בעולם לטיפול באקנה, נוגעת למשך ההתפרצות ובעיקר למשך הזמן בו הפצעים עלולים להופיע ולהישאר על הפנים. מכיוון שהרבה מחקרים שבחנו את הנושא מצאו כי אקנה עשויה להתפתח גם כאשר לא נצפית חריגה הורמונלית יוצאת דופן, אצל גברים כמו אצל נשים, ולכן קשה לענות על השאלה הנוגעת למשך ההתפרצות בלי לדעת יותר על המחלה והגורמים המדויקים לה.

מומחים שבחנו את הנושא קבעו כי התפרצות חמורה יכולה להימשך עד כשלושה שבועות ברצף ולחזור אחת לכמה שבועות או חודשים למשך תקופה כוללת של עד 10 שנים. במקביל, בכל התפרצות לכשעצמה, הפצעים המוגלתיים המופיעים על פני העור, בעיקר אלו המלאים מוגלה ונראים לבנים ובהירים למראה, מופיעים לתקופות של עד 10 או 12 ימים בכל עת ונעלמים, לעיתים אף לגמרי, בפרקי הזמן הללו, לעיתים אפילו בלי להשאיר צלקת או סימן במקום הימצאם. במקרים מסוימים עם זאת, ההחלמה והיעלמות הצלקות, כאשר אלו באמת נעלמות לחלוטין, תהליך ההחלמה יכול לקחת אפילו למעלה משנה.

פצעי אקנה

מהן התסמינים הנפוצים לאקנה?

התפרצות אקנה של העור אינה ניתנת לאבחון טרם התפרצות מלאה של התפתחות הפצעונים, אפילו על חלק קטן בפנים, שכן אין למחלה זו תסמינים מהותיים אחרים. אנשים אצלם מוגדר "אקנה קל של העור" עשויים לפתח גירוי עור מינימלי בלבד, עד כדי התפתחות פצעים אחדים באזורים מצומצמים בעור הפנים ורק בעונות מעבר או לאורך תקופות קצרות שאינן רציפות, בעוד אנשים שאצלם התגובה ההורמונלית חמורה יותר, עשויים להתפתח פצעים גדולים יותר ומלאי מוגלה, שישאירו צלקות ניכרות יותר בעור הפנים לאורך הזמן. ככלל, פצע של אקנה בסיסי נקרא "קומדון".

שלושת התסמינים הנפוצים ביותר לפיהם מאובחנת התפרצות אקנה הם שלושת סוגי הפצעים המאפיינים את התפרצות המחלה והגעתה לשלב קריטי:

 • פצעונים קטנים או בליטות תת-עוריות – ללא "ראש" דלקתי נראה לעין
 • קומדונים "שחורים" (blackhead) – קומדון פתוח שלא נסתם בצורה מלאה
 • קומדונים "לבנים" (whitehead) – קומדון סגור שסתום בצורה מלאה

בשלושת סוגי הפצעים הללו, ברמת התפתחות שונה, קיימים חומרים מזהמים מעוררי דלקת, אשר בעת פתיחת הקומדון עלולים להישפך על העור הסמוך למקום ולגרום להתפתחות תגובה דלקתית, אפילו אחת כזו שעלולה להיות חריפה בתלות ברגישות האינדיבידואלית של כל אחד מאיתנו.

במקרים חומרים יותר, התפתחות יוצאת דופן על פני העור יכולה לגרום להתפתחות ציסטות או גושים תת-עוריים שיגרמו אחר כך להצטלקות נרחבת בעור הסמוך ואף עלולה לכאוב למגע, וכן להפתחות אזורים נרחבים בפנים שמכוסים כולם בפצעים לבנים מוגלתיים, המעידים על תגובה הורמונלית קיצונית או על תגובה קיצונית לשימוש בתרופה מסוימת. יש לציין כי במרבית המקרים המצב לא מגיע לכדי כך אצל אף אחד, אך בכל מקרה, פצעי הבגרות עשויים להחמיר באם לא מטופלים כראוי או נמנע מראש כבר בתקופת הבגרות.

איך מונעים אקנה?

בעיה נוספת לכך, שאנו לא יודעים בדיוק ממה נגרמת המחלה היא חוסר היכולת למנוע את פצעי האקנה באמת, בעיקר לא אצל מי שאצלו היא עתידה להתפתח בצורה אגרסיבית יותר שתדרוש התערבות וטיפול רפואי. תהליכי המניעה שכן אפשר ליישם קשורים בשמירה על תזונה בריאה ומאוזנת וכן על היגיינה של העור ברמה גבוהה פעמיים ביום., כמו כן, יש להימנע מהנטייה לייבש את העור יתר על המידה.

מכיוון שהגורם העיקרי שזוהה עד כה להתפתחות של אקנה הוא חוסר איזון הורמונלי, אצל מי שזוהה אצלו חוסר איזון עם בלוטות החלב או חריגה הורמונלית כלשהם, לרוב הטיפול באקנה הוא נעשה על ידי איזון או תיקון חריגה זו,  נשים יכולות לקבל טיפול הורמונלי באמצעות גלולות למניעת הריון, אפילו לעיתים לפני שתהיה לחריגה זו השפעה מהותית בתצורת פצעי אקנה שיתחילו להתפתח בפועל. מעבר למניעה הפסיבית, מרבית העיסוק של עולם הרפואה בתופעה הוא בתחום של טיפול באקנה ובתופעות לוואי על פני העור.

טיפול בהתפרצות אקנה – האם מותר "לפוצץ חצ'קונים" או להוציא שחורים? 

מכיוון שזו בעיה נפוצה, נהוג לחשוב כי אפשר לטפל בהתפרצות אקנה פצעי הבגרות על ידי "פיצוץ שחורים" אך האמת היא לא מה שהייתם רוצים לשמוע. בפועל, תהליך זה של פיצוץ וסחיטה של הפצעונים כדי להוציא מהם את החומר המוגלתי הוא תהליך אנטי-פרודקטיבי, וזאת עקב המאפיינים שהזכרתי קודם.

החומרים שבתוך הפצעונים, הלבנים והשחורים כאחד (כאמור, שניהם סוגים של קומדון מודלק) הם החומרים הגורמים לגירוי בעור הסמוך ולהתפשטות הדלקת. כאשר הוא מודלק, הנקרא בשפה המקצועית "פוסטולה" (מוגלית) מתפוצץ, הוא לא מונע הצטברות מוגלה אלא מפזר חומרים מעודדי דלקת על העור וגורם בכך להתפתחות של עוד פצעים. לכן, אסור לטפל בשיטה זו בשום סוג של פצע דלקתי או בכל פצע שעלול להיות דלקתי, אלא יש לעשות שימוש בשיטות אחרות של טיפול באקנה.

כיצד מטפלים נכון בהתפרצות בפצעי אקנה?

כפי שהבנו עד כה, מדובר בתופעה מורכבת בעלת מספר מאפיינים וגורמים, ולכן טיפולי אקנה מתחלקים לכמה קטגוריות של טיפול, המיועדות להוות משקל נגד יעיל ואפקטיבי נגד המאפיינים והגורמים למחלה, לפי הפירוט הבא: 

 • לטיפול באקנה של העור – ניתן להיעזר במי פנים.
  מי פנים ידועים בתור טיפול מונע פוטנציאלי לאקנה כיוון שניתן לעשות בהם שימוש בכל עת ולא רק כאשר הפצעים כבר הופיעו, אבל לאחר הופעת הפצעים הם עדיין מסייעים לטפל בהם, בעיקר על ידי ייבוש עודף החלב בעור שמירה על רמת היגיינה גבוהה באזור כולו. לעיתים תכשירי מי פנים מכילים גם מעט אלכוהול או חומר מחטא אחר שנועד להעלות עוד יותר את רמת ההיגיינה ולמנוע הצטברות של חומרים מעוררי דלקת.
 • תכשירים קוטלי חיידקים לטיפול באקנה מקומי
  חיסול החיידקים שגורמים להתפרצות אקנה היא אחת הדרכים האפקטיביות ביותר לטפל במחלה ובעיקר במקרים של התפרצות קשה שמצלקת את העור, המגדירה מקרים בינוניים או קשים של פצעי אקנה. פתרון בתכשיר זה משמיד את חיידקי האקנה ומונע זיהום של הפצעים, אך לא התפתחות של פצעים מסוגים אחרים עקב המשך הבעיה של הפרשת שומן יתרה שגורמת לסתימת בלוטות שונות בעור. אחת הדרכים היעילות להשמיד חיידקים אלו היא באמצעות תכשירים מקומיים (משחות למריחה על העור בעיקר) המכילים בנזואיל פראוקסיד שתפקידם להשמיד את החיידקים שכבר קיימים בנקבוביות העור באזורים הנגועים. הטיפול תרופתי יכול להינתן לרוב ללא מרשם אך לעתים נצטרך מרשם רופא.

 • טיפול תרופתי מערכתי באקנה דרך הפה – קטילת חיידקים באמצעות אנטיביוטיקה.
  באופן דומה לתכשירים עם חומרים פעילים לטיפול מקומי המשלבים בין אנטיביוטיקה לחומרי חומצה, באמצעות כדורים לבליעה המכילים בדרך כמות גדולה יחסית של חומר פעיל, ניתן להשיג טיפול אקטיבי אף יותר והשמדה של אוכלוסיית החיידקים כולה בתקופה קצרה. אנטיביוטיקה יכולה להינתן גם בתצורת משחה אנטיביוטית למריחה, אך גם כאן מדובר בפתרון שאינו מונע את כל הבעיות אלא רק את התפתחות החיידקים ובעקבותיה את התפתחות הדלקת בפצעים שעל העור. הטיפול באנטיביוטיקה אינו פותר צלקות על העור.
 • טיפול הורמונלי לטיפול בפצעי אקנה – לנשים בלבד
  כיוון שהמקור של פצעי אקנה הוא הורמונלי ברובו, אחד הטיפולים העיקריים נועד לא לטיפול בפצעים שמתפתחים על העור אלא למקור ההורמונלי שלהם, בצורה שאמורה לגרום להם להפסיק להופיע באופן גורף. טיפול זה מיועד לנשים בלבד והוא ניתן באמצעות כדורים וזריקות של פרוגסטרון ושאר חומרים נוגדי טסטסטורון, אשר לא מומלצים לצריכה בקרב גברים כיוון שהם עלולים לגרום להתפתחות בעיות פוריות. טיפול זה מיועד רק לנשים שעבורן קבע הרופא כי לא קיימת דרך יעילה יותר. איבחון מדוייק לטיפול זה כרוך בביצוע בדיקות דם, אלא במקרה שאין השפעות שליליות עם תחילת הטיפול.
 • הסרת עור מלאה – בשילוב קטילת חיידקים או בלעדיה במקרי אקנה קיצוניים
  תהליך המיועד לטיפול במקרים קיצוניים למטופלים שסובלים מאקנה חמור שיוצרים רגישות ורמת אלרגיה גבוהה בעור. בתהליך זה מוסרות שכבות חיצוניות בעור, בצורה שעלולה להיראות לעין בתצורה "מתפוררת" של שכבות העור העליונות, מקולפות שכבות העור הללו באמצעים פיזיים או כימיקליים במטרה למנוע הצטברות יתרה של תאי שומן מתים שגורמים להתפתחות הדלקת. בעת המודרנית, תהליכים אלו משולבים כמעט תמיד עם שימוש בחומרים נוגדי חיידקים שמיועדים להעצים את האפקט הטיפולי ולמנוע מהצטברות החיידקים לחזור לזמן ממושך יותר. באמצעות טיפול מזותרפיה ניתן לבצע את הקילוף באופן מבוקר.
 • טכנולוגיית IPL משולבת ואקום לטיפול באקנה
  טיפול חיצוני מקומי בטכנולוגיה מתקדמת הנקראת IPL, המשלבת בין היתר טיפול בואקום מדויק שמסוגל לשאוב את כל החומר החלבי מתוך הפצעים ובכך להשמיד את חיידקי האקנה מבלי להביא לפיזור שום חומר מעורר דלקת על העור, גם לא בפצעים עצמם וגם לא באזור הסמוך להם. לעיתים רבות נעשה שימוש בטיפול משלים של פוטותרפיה כדי להשמיד את החיידקים לאחר שאיבת האזור בוואקום, אך לפי מחקרים חדשים בנערכו בתחום, יעילות טיפולים אלו מסתיימת או לכל הפחות מצטמקת באופן משמעותי לאחר תקופת רלוונטיות ראשונית של כ-60-80 ימים.

תחת כל קטגוריות האלו לטיפול באקנה, קיימים בשוק תכשירים רבים הנמכרים במטרה לטפל או לפתור את בעיית האקנה, אך רבים מהם לא הוכחו מדעית. במרבית המקרים אם כך, על ידי שילוב נכון של תכשירים, תשומת לב ופיקוח רפואי, תזונה נכונה ושמירה על היגיינה יתנו את התשובה הטובה ביותר. כמו כן חשוב לציין כי חלק מהטיפולים גוררים תופעות לוואי ולכן יש להתייעץ מראש עם רופא עור מומחה או לחילופין בהתייעצות עם קוסמטיקאית מוסמכת פרא רפואית לפני תחילת השימוש וההתנסות בתכשירים אלו וכן לנקוט זהירות בעת השימוש בהם.

 

איך מטפלים בצלקות אקנה?

 
צלקות אקנה
 

לאחר סיום המחלה וקץ השפעותיה בטווח הקצר, נותר למטופלים להתמודד עם השפעות מסוימות שיכולות להשאיר חותם לטווח הארוך, בעיקר בתחום של טשטוש צלקות אקנה המתבצע בעולם הרפואה כיום בכמה דרכים עיקריות:

 • טשטוש צלקות בעזרת פוטותרפיה

  ניתן לטפל באמצעות שיגור קרני אור ממוקדות באורכי גל שונים אל שכבות העור העליונות, שיוצרות לבסוף סביבת מחייה עוינת בה חיידקי האקנה מושמדים והצקלות של הפצעים העמוקים יותר מטשטשות בצורה ניכרת.

 • טשטוש צלקות בעזרת גלי רדיו.
  טיפול "פילינג"
  ייחודי במהלכו מוסרת רקמת צלקת הנשארה בעקבות הצטלקות העור מהפצעים, בתהליך של מיקוד גלי רדיו היוצר הצטברות של גלי חום ממוקדים (לרוב מלווים בקרני אור באורכי גל שונים) בהם מטופלת רקמת הצלקת. טיפולים אלה עלולים לגרום לקילופים וקימוטים קטנים בעור, אפילו לסימנים קטנים דמויי כווייה, אך ככלל מראה האור לאחר טיפולים אלו טוב יותר משהיה לפניהם.

 • טשטוש צלקות בעזרת לייזר
  טיפול זה, שדומה לכל טיפול רגיל של טשטוש צלקות בלייזר, מתבצע באמצעות מכשירי לייזר פרקציונליים חדשניים, שאינם משגרים את קרני הלייזר אל כל השטח המטופל אלא רק אל מקטעים מזעריים בתוכו, בצורה המאפשרת לטפל בשכבה דקה ביותר של עור מצולק ולייצר תוצאה אופטימלית. טיפול זה דומה לטיפול בגלי רדיו ובדרך כלל ימליץ הרופא על אחד מהשניים בתלות במאפיינים פיזיולוגיים מסוימים שעשוים להשתנות בין מטופלים.

מהם הסימנים שמחייבים פנייה לרופא לטיפול באקנה?

ככלל, אקנה היא לא מחלה מסוכנת ולכן אין סיבה אמיתית לרוץ לבית החולים בשום מצב, אך חשוב לשים לב שכמו כל מחלה אחרת, גם אקנה עלולות להיות תופעות מסוכנות, בעיקר ספטיות, הקשורות לכמות הדלקת המצטברת ולחומרים המזהמים הנכנסים בעקבות הדלקת למחזור הדם ומגיעים לשאר הגוף.

לכן, במקרים של אקנה חמור, פנייה לרופא היא דבר מומלץ בכל מצב שבו אקנה לא מסתכם בכמה ימים של פצעונים על עור הפנים שאינם בולטים במיוחד ואינם כואבים במיוחד. בכל מצב אחר, חשוב לפנות לרופא עור מומחה לצורך התייעצות בסיסית ראשונה בלי לחכות למצב חירום שאולי יגיע.

 

אהבת? אשמח לתגובה ושיתוף :)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אורנה משעלי

אורנה משעלי

קוסמטיקאית מוסמכת פרא רפואית
חצב 37 כפר ורדים 052-653-0817

השאירי תגובה

אודות

אורנה משעלי קוסמטיקאית מקצועית מוסמכת פרא רפואית, מתמחה בטיפולי פנים ואסתטיקה. ניסיון עשיר מעל 12 שנים בתחום הקוסמטיקה והאסתטיקה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

פוסטים אחרונים

עקבו אחריי

טיפול אנטיאייג'ינג

נגן וידאו

רישום לניוזטר

מעדיפה לדבר איתי?